Tanulmányút - Pécs

2019.06.20-21 között a VEKOP-7.1.4-16-2017-00002 „Új Esély” komplex fejlesztési program keretében egy két napos tanulmányi úton vett részt a projekt szakmai stábja és néhány, a projektben résztvevő tatárszentgyörgyi lakos.

A tanulmányi út célja megtekinteni a Pécsen és Tamásiban működő, hasonló szegregátum helyzetén javítani kívánó Magyar Máltai Szeretetszolgálat működését és programjait, hogy az így szerzett szélesebb látókörnek köszönhetően minél hatékonyabban folytatódjon a munka Tatárszentgyörgyön. Az alábbi interjú két, a programban résztvevő tatárszentgyörgyi lakossal készült, annak érdekében, hogy visszajelzés érkezzen a tanulmányúttal és az ott látottakkal kapcsolatban.

Honnan hallottatok a tanulmányútról?

Személyes úton, a projektben dolgozók révén, ők ismertették a tanulmányi út részleteit.

Mi volt az első reakciótok, hogyan fogadtátok a hírt a lehetőségről?

Természetesen az, hogy szívesen elmennénk. Örültünk a lehetőségnek.

Látottak és tapasztalatok alapján mi lehet a fő probléma Pécsen és Tamásiban?

A fő probléma úgy gondolom, hogy ott is az, hogy az emberek nem akarnak dolgozni.

Szerinted mi lehet ott még probléma?

Szerintem nincs elég összetartás.

A szegregátumon belül, vagy a szegregátum és a körülötte élők között?

Maga a szegregátum része összetartó, bár ott is vannak problémák, azonban a nem szegregátum része kirekesztő.

Miben láttok hasonlóságot a tatárszentgyörgyi helyzet és a pécsi helyzet között?

Látva mindkét helyet, az emberek többsége ugyanúgy nem akar dolgozni, viszont elvárja a segítséget és a pénzt, mint ahogy Pécsen is ez a helyzet. Az önkormányzati lakásokat nem tartották tiszteletben és nem becsülték meg Pécsen és remélem, ha Tatárszentgyörgyön is lenne, ilyen lehetőség ez másképp lenne.

Mit gondoltok arról a jelenségről, amit a Máltások meséltek, hogy az önkormányzati lakások nem feltétlenül jelentenek valódi segítséget?

Lehet, hogy nem fogták még fel, hogy új a környezet és hiába új a környezet a személyes problémájuk, ugyanúgy megvan.

Mi tetszett kifejezetten abból, amit láttatok?

Nagyon jó az, hogy sok programot szerveznek a gyerekeknek. Elviszik őket strandolni, kirándulni. Kitalálták nekik a halloween-i programokat, a közös édességgyűjtést. A karácsonyi együtt ünneplések Tamásiban is és Pécsen nagyon jó dolgok. Ezek olyan programok, amiken a szülők is részt tudnak venni, ami a gyerekeknek nagyon nagy örömet okoz.

Mennyire tartjátok sikeresnek a látott projekteket, programokat?

Szerintünk sikeresnek tekinthető, mi annak tekintjük, mert persze az elején voltak nehézségek, ahogyan mesélték is voltak konfliktusok, de később egy kis idővel, az elmeséltek alapján látszott, hogy többen is elkezdtek aktívan dolgozni a jobb közösségért.

Miben tudna Tatárszentgyörgy átvenni Pécstől a javulás érdekében?

Azt gondolom, hogy ezzel a sok fejlesztéssel és programmal, amivel felkeltették az érdeklődést, ezeket kitartóan kell csinálni és akkor fog eljutni mindenkihez. Minden munkának megvan a maga gyümölcse, ha elég sokáig végzik. Szerintem ez időigényes folyamat.

Mennyire vagytok elégedettek a tanulmányúttal?

Nagyon jó volt! Sok mindent láttunk és érdekes volt. Nagyon jó volt ez az egész úgy, ahogy volt, elég szép helyeket is megtekintettünk. Érdekes volt látni, az elmaradott terület felzárkóztatására tett erőfeszítéseket és azok eredményeit. Pécsen nagyon jól meg volt oldva az áramforrás kialakítása. Az embereknek saját maguknak kell intézni, így nem lesz különbség a bánásmódban. Ügyes módszert alkalmaztak az áram lopásának meggátlására, ez alkalmazható lenne itt Tatárszentgyörgyön is. Nagyon tetszett és érdekes volt, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat dolgozói mennyire komolyan vették a munkájukat és mennyit dolgoznak vele. Az egész életüket ennek szentelik. Ez mindenképpen tiszteletre méltó.